• Súkromná poradňa psychológa
  • Mgr. Veronika Rosinová
Mgr. Veronika Rosinová | Psychológ Nové Zámky

Poďme sa počúvať- hovoriť nestačí.

  • Pridané: 20.12.2018   |   Autor: Mgr. Veronika Rosinová   |   51 čítaní / zobrazení
Ty ma zase nepočúvaš!... koľkokrát vyslovíte túto vetu vy?

Väčšina partnerov, a rodín, ktoré vyhľadali našu pomoc má problém práve v oblasti počúvania toho druhého. Klienti sa zväčša veľa rozprávajú, no vôbec sa nepočúvajú. Odborne sa to nazýva jednosmerná komunikácia.  Ja sama sa mnohokrát smejem, že môj manžel ma filtruje. V bežných nepodstatných situáciách sa samozrejme zasmiať dá aj na nepočúvaní alebo „filtrovaní“ toho druhého. Ak však ide o dôležité veci nastáva problém , úzkosť, hnev a konflikt. Veľa ráz počujem od klientov, že to čo partner vraví je pre neho/ňu nepodstatné. A o  to práve ide. To čo sa zdá pre mňa nepodstatné, môže byť pre toho druhého veľmi dôležité.

Napríklad:
Príde manžel z práce a prvé, čo vraví vo dverách nie veľmi vľúdnym tónom : „Dnes už mám toho plné zuby, konečne som doma.“ Zhodí veci na zem sadne na gauč a natiahne si nohy, prípadne si otvorí pivo. Manželka od sporáka odvrkne: „ ja tiež!“. A keď vidí tie špinavé veci nakope, ktoré nie je schopný hodiť do koša na špinavé prádlo, a miesto toho, aby jej pomohol  už zase  sedí na gauči, všetky bunky jej kypia hnevom. Veď aj ona má toho po celom dni dosť. Nabehne do obývačky a všetky tieto myšlienky spojí so všetkými emóciami a vyleje ich na manžela ako chladnú sprchu. On samozrejme odpoveď manželky JA TIEŽ odfiltroval a otrávený jej výstupom odpovedá otrávenými odpoveďami...

 A konflikt je na svete

V tomto príklade si ani jeden z partnerov nemá čo vyčítať. V prvom rade ani jeden z partnerov nemôže za to, že ten druhý mal zlý deň.  V druhom rade ide okrem  počúvania aj o nedostatok tolerancie, úcty a možno aj nesprávnych návykov. Čo by však zmenilo keby naozaj počúvam, čo mi ten druhý vraví? Manželka by počula, že manžel mal ozaj zlý deň, tie veci na zemi sú naozaj maličkosť, a je jej jasné že po celom dni počúvania toho ako po ňom ziape šéf, je nahnevaná manželka to posledné, čo práve potrebuje. Vypne sporák zaleje kávu a sadne si k manželovi so slovami: Nesiem ti kávu zlatko, spolu si trošku oddýchneme dnes sme mali náročný deň obaja.   Na druhej strane by manžel počul manželkine ja tiež, veci by hodil do prádelného koša a miesto hodenia sa na gauč by jej šiel dať pusu so slovami: vypni ten sporák zlatko poď na chvíľku si sadneme, vypijeme si spolu kávu, a potom sa pustíme do práce. Dnes sme mali zlý deň obaja.

V tomto veľmi jednoduchom príklade počul raz jeden, raz druhý. Ideálne keď sa partneri počúvajú navzájom a dokážu v jednoduchej vete prečítať  všetko, čo má ten druhý na mysli. Takýchto párov je však vzácne málo.

Počúvanie je  značne nákazlivé treba jednoducho začať. Zo začiatku to bude náročné kým druhá strana pochopí čo sa deje. Buďte však trpezliví partneri majú tendenciu sa kopírovať..úspech sa zaručene dostaví. Tak Vám prajem veľa úspechov v počúvaní a ak by Vám to náhodou nešlo, pokojne ma kontaktujte.